Oyun Arşivi


ÇÖKÜŞ ÜÇLEMESİTENNESSEE WILLIAMS – ÇÖKÜŞ ÜÇLEMESİ
(ilk sezon | 2011-2012)

3MOTA Oyuncuları ilk çalışmasını 2011-2012 sezonunda Tennessee Williams’ın “Dikkat Çökme Tehlikesi Var!” adlı kısa oyunuyla yapmış, yönetmenliğini Ümit Çırak’ın üstlendiği bu oyunu profesyonel olarak Türkiye’de ilk kez sahnelemişti.

Rol yaşları 13 ve 15 olmasından ve bu yaş seviyesinde oyuncuların bulunamayışından dolayı oyun, o zamana kadar Türkiye’de profesyonel olarak sahnelenmemişti. Ancak 5 ve 6 yaşlarında 3MOTA’da eğitim almaya başlayan, eğitim süreçlerince birçok sinema filmi, televizyon dizisi ve kısa metrajlı filmlerde başarılı deneyimler kazanan Zeynep Deniz Özbay ve Mert Trenova 3MOTA’yı bu proje için cesaretlendirmişti.

2013-2014 sezonunda ise; Tennessee Williams’ın “Dikkat Çökme Tehlikesi Var!” oyununa ek olarak, yine Türkiye’de şimdiye kadar hiç sergilenmemiş iki kısa oyunu “Auto Da Fe” ve “Yirmi dakikada bir”den oluşan TENNESSEE TRİO – ÇÖKÜŞ ÜÇLEMESİ’ni yeni yıl ile birlikte sergileyecek olan 3MOTA Oyuncuları, bu oyunla birlikte kadrosuna Ayten Uncuoğlu ve Rüzgar Aksoy’u da dahil etmiştir.

Oyun kahramanlarını, Sanayi Devrimi ile başlayan ve Dünya savaşları ile devam eden süreçte, hayatın yalanları ile yüzleşen, yalnızlığa itilmiş bireylerden seçen usta yazarTennessee Williams, oyunlarının yazıldığı dönemdeki gücünü ve etkisini günümüzde tüm dünyada ve tabii ki Türkiye’de de korumaktadır. Bireylerin yaşadığı çıkmazları gerçekçi ve şiirsel bir dille yazan usta yazar, oyuncuya ve yönetmene uçsuz bucaksız bir yaratı dünyasının kapılarını açar.

‘Çökme tehlikesi’ altındaki toplumsal yapılarda yaşanan ailesel çöküşler ve gelecek umudunu yitiren kaybetmiş bireyler kaderlerine boyun eğerler.

Peki ya eğmeyenler…

Yönetmenliğini Ümit Çırakın yaptığı Tennessee Williams’ın Türkiye’de ilk defa sergilenecek kısa oyunlarından oluşan “Tennessee Trio – Çöküş Üçlemesi”ndeki kısa oyunlardan;

 * Auto Da Fe (Arınma Ateşi)’de usta oyuncu Ayten Uncuoğlu ile, geçen sezon Afife Jale Tiyatro Ödülleri’nde Komedi dalında Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü alan Rüzgar Aksoy,

 * Yirmi Dakikada Bir’de 3MOTA Oyuncuları’ndan Tolga Çıklaçiftçi ve Ayşegül Aydın,

 * Çökme Tehlikesi’nde ise 13 ve 15 yaşlarındaki Zeynep Deniz Özbay ve Mert Trenova rol almaktadır.

Üç ayrı kısa oyunun 3 farklı mekanda geçtiği üçlemenin dekor tasarım ve uygulaması 3MOTA’nın diğer oyunlarında olduğu gibi yine Barış Dinçel tarafından yapılmıştır.

İçerik;
Yazan: Tennessee WILLIAMS

Çeviren: Serkan ERDEM, Yasemin GÜRER
Yönetmen: Ümit ÇIRAK
Yardımcı Yönetmen: Çağatay ÇATAL
Dekor Tasarım ve Uygulama: Barış DİNÇEL
Kostüm Tasarım ve Uygulama: 3MOTA
Müzik Tasarım ve Araştırma: 3MOTA
Işık Tasarım ve Uygulama: 3MOTA
Oynayanlar: Ayten UNCUOĞLU, Rüzgar AKSOY, Tolga ÇIKLAÇİFTÇİ, Ayşegül AYDIN, Zeynep Deniz ÖZBAY, Mert TRENOVA

Tek Perde/60 dk.


JEANNE d’ARC’ın ÖTEKİ ÖLÜMÜ
(ilk sezon | 2012-2013)

2012-2013 sezonu Jeanne d’Arc’ın Öteki Ölümü oyununda sergilediği performansla Direklerarası Seyirci Ödülü’nü alan 3MOTA Oyuncuları yeni sezonuna bu ödüllü oyunu ile başladı.

2013 – 2014 sezonunda 3 oyun ile seyirci karşısına çıkacak olan 3MOTA Oyuncuları önceliği, geçen yıl ki ilk sezonunda, sıradışı sahneleme anlayışı ile farklılık yaratarak 3MOTA Oyuncuları’na Direklerarası Seyirci Ödülleri – Özel Jüri Ödülü‘nü getiren Stefan Tsanev’in Jeanne d’Arc’ın Öteki Ölümü adlı oyununa verdi.

İster Tanrı İnsan’ı yaratmış olsun, İster İnsan Tanrı’yı, bugün;

Tanrı da, İnsan da, İnsana inanmak zorunda…

Yönetmenliğini Ümit Çırak’ın yaptığı Stefan Tsanev’in kaleme aldığı “Jeanne d’Arc’ın Öteki Ölümü” adlı oyunu bu sezonun açılış oyunu olarak sergilenecek.

Fransız halk kahramanı Jeanne d’Arc’ın hikayesine farklı bir açıdan bakan oyun; bir taraftan Ortaçağ Avrupası’ndaki sorunları göz önüne sererken, esas olarak günümüz dünyasına, güncel politikalara ve çarpıklıklara parmak basıyor.

3MOTA OyuncularıAyşegül AydınÜmit Çırak ve Tolga Çıklaçiftçi’nin rol aldığı oyun, güncellenmiş ve düzenlenmiş son haliyle seyirci ile buluşuyor.

Oyunun yardımcı yönetmenliği Çağatay Çatal, müzik çalışmaları Pınar Dikbaş, kostüm tasarım ve uygulaması Mehmet Ali Zeren, dekor tasarım ve uygulaması ise Barış Dinçeltarafından yapılmıştır.

İçerik;
Yazan: Stefan TSANEV
Çeviren: Hüseyin MEVSİM
Yönetmen: Ümit ÇIRAK
Yardımcı Yönetmen: Çağatay ÇATAL
Sahne Tasarım ve Uygulama: Barış DİNÇEL
Kostüm Tasarım ve Uygulama: Mehmet Ali ZEREN
Müzik Tasarım ve Araştırma: Pınar DİKBAŞ
Işık Tasarım ve Uygulama: 3MOTA
Oynayanlar: Ayşegül AYDIN, Ümit ÇIRAK, Tolga ÇIKLAÇİFTÇİ

Tek Perde/70 dk.


A984313_597536823712731_1971314657353530329_nhmet Cemal’in kaleme aldığı oyun, Nazım Hikmet’i ele alırken, bilindik, alışılagelmiş bakış açılarını, şiirlerini ya da dizelerini içermiyor, bunun yerine Nazım’ın farklı zamanlarını ele alıp, onun bıraktığı izlerin peşine düşerek, özgün bir metinle, herkesin kendine ait Nazım’larını ortaya çıkarmasına öncülük ediyor.

Yönetmenliğini Ümit Çırak’ın yaptığı oyunun dramaturjisi; Nazım Hikmet’in dava uğruna yollara düştüğü yıllarını, kendi yurdunda hapis yattığı yıllarını ve hapisliğinden sonra, yurt dışında geçirdiği sürgün yıllarını yaşayan Nazım’ları aynı sahnede buluşturuyor.

Oyunun dekor tasarımı, 3MOTA Oyuncuları’nın ilk oyunu “Jeanne d’Arc’ın Öteki Ölümü”nde olduğu gibi, yine Barış Dinçel tarafından yapıldı. Hareket düzeni Senem Oluztarafından çıkarılan oyunda; Tolga Çıklaçiftçi ve Hakan Ummak “Nazım” rolünü birlikte üstlenirken, Çağatay Çatal “Anlatıcı” olarak ve seyirci ile beraber Nazım’ın izini sürüyor. 3MOTA Oyuncuları’nın ikinci oyunu olan “Ben, Nazım, Yaşarken ve Ölürken…”de de sahne arkası kadrosunun tamamı, yine 3MOTA bünyesindeki oyunculardan ve öğrencilerden oluşmaktadır.

Nazım Hikmet’in Peşine Düşmek;

“Bizler, yaşatamadıklarımızı anmak istediğimizde, onları sanki insan yanlarından soyutladığımız ölçüde anılmaya değer buluruz…

Kendimize kahraman bellediklerimizin kahramanlıkları çok doğaldır bizim için.

Sanki onlar, dünyaya böyle yükümlülüklerle doğmuşlardır.

Ve o yüzden elbette ki kahraman olmaları gerekir!

Ama hangi bedeller karşılığında?”…Ahmet Cemal

 “Vatandaşlık hakları geri verilen Nazım Hikmet, şiirlerinin kendi dilinde artık yasaksız okunabildiğinden habersiz olsa da, biz onun şiirlerini her fırsatta okumak, paylaşmak, oyunlaştırmak sevdasındayız. Böylelikle onu anlamak, ona dokunmak, ondan öğrenmek ihtiyaçlarımızı gidermiş oluyoruz. Ne var ki, bu acıkmış iştahımız bazen onun gerçek bir insan olma olayını gözden kaçırmamıza sebep oluyor.”…Ümit Çırak

İçerik;
Yazan: Ahmet CEMAL ve Onur BAYRAKTAR

Yönetmen: Ümit ÇIRAK
Yardımcı Yönetmen: Ayşegül AYDIN
Sahne Tasarım ve Uygulama: Barış DİNÇEL
Koreografi: Senem OLUZ
Kostüm Tasarım ve Uygulama: 3MOTA
Işık Tasarım ve Uygulama: 3MOTA
Oynayanlar: Tolga ÇIKLAÇİFTÇİ, Hakan UMMAK, Çağatay ÇATAL

Tek Perde/50 dk.